دوره شماره
1401/04/06

به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه پارس، کتاب "تاریخ عکاسی" به تالیف "بیامونت نیوهال" و ترجمه "آذرنوش غضنفری" که در سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات "مرکب هنر" به چاپ رسیده است به لیست کتابخانه دانشگاه پارس افزوده شد. در پشت جلد کتاب، متنی به قلم دکتر محمد خدادادی مترجم زاده برای پیدایش دید نخست مخاطب نسبت به محتوای کتاب به این شرح آمده:

 

شاید می‌اندیشیم هر آن چه را که باید درباره‌ی تاریخ عکاسی بدانیم، می­دانیم. اما با خواندن این کتاب درمی­یابیم که چیزهای زیادی را نادیده گرفته­ ایم؛ و این نادیده­ های ظریف، تاثیر عمیقی بر درک و کنش عکاسانه‌ی ما گذارده است.
مسیر عکاسانه­ ی ما در نیم قرن اخیر می­توانست آگاهانه­ تر و مطلوب­ تر به اکنون خود برسد. انتشار این کتاب در دوره‌ای که برخی، مرور دوباره و ترجمه­ ی کتابی چنین دقیق و موجز از تاریخ عکاسی جهان غرب را برای به روزشدگی ضروری ندانسته و تنها ترجمه­ های آخرین‌ها را شایسته ­تر می­دانند؛ تلنگری است که از بلوغ جامعه عکاسی ما در بازگشت به گذشته به منظور تصحیح کاستی­ های قبلی خبر می دهد.

 

اینک باید خوشحال بود که فرهنگ عکاسی ما نیز کتاب ارزشمند تاریخی بیومونت نیوهال را در اختیار دارد. این کتاب برای کسانی­ که در همهمه‌ی پدیداری تحولات سریع در حوزه های نظری عکاسی، کماکان به عمق و اعتبار و ریشه های رخ‌دادها نه به عنوان متغیری تاریخی و ناکارآمد، بلکه به مثابه ی ابزاری پویا برای نگرش به وضع معاصریت جهان و ایران اهمیت میدهند، بسیار به کار می آید.

منبع مطلب

 

ارسال نظر در مورد اين مقاله