دوره شماره
1401/04/08

در بازار دارایی دیجیتال امروزی، نظرات متناقض زیادی در مورد NFT ها (توکن‌های غیرقابل تعویض) وجود دارد. چه آن را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید، نمی‌توان انکار کرد که NFT فناوری پیشگامانه‌ای برای صنعت هنر و کلکسیون است. آثار هنری دیجیتال به عنوان صنعتی قوی ظاهر شده‌اند و انتظار می‌رود که بازار NFT تا سال 2026 به 147.24 میلیارد دلار برسد.

اما بیایید یک قدم به عقب برگردیم و در مورد استفاده گسترده‌تر از توکن‌های غیر قابل تعویض فکر کنیم. سوال بزرگ هر کاربر این است که «چرا زحمت خرج هزاران دلار برای آثار هنری دیجیتالی که می‌توانید به صورت رایگان از اینترنت دانلود کنید؟». پاسخی ساده در ذات اصالت و مالکیت نهفته است.

حفظ اصالت محصولات خلاقانه

به مونالیزا فکر کنید، اثر هنری خلاقانه لئوناردو داوینچی که در طول قرن‌ها غالب بوده است. این نقاشی فیزیکی که در موزه لوور نگهداری می‌شود در حال حاضر 870 میلیون دلار ارزش دارد. اما چه چیزی شما را از دانلود فرم دیجیتال، چاپ، قاب بندی و نگهداری آن برای مجموعه خود باز می‌دارد؟ این مشکل اصالت برای آثار هنری «غیر مشهور» حتی مهم‌تر است. برای هر اثر اصلی، هزاران نسخه آنلاین برای دانلود در دسترس است. حتی خارج از حوزه دیجیتال، سایر هنرمندان با استعداد می‌توانند به سادگی نسخه اصلی را تکرار، و آن را به عنوان محصول خود تبلیغ کنند. در این اصل، محصول اصلی تا حدی ارزش خود را از دست می‌دهد.

ایده NFT حفظ این ارزش است. خلاقیت انسان منحصر به فرد است ـ به این معنی که محتوای خلاقانه اصلی هرگز معادل یک نسخه کپی آن نیست، هر چقدر هم که خوب باشد. آثار هنری اصیل یا هر محصول خلاقانه دیگری سفر منحصر به فرد خود را دارد. نوعی فرآیند فکری وجود دارد که در مفهوم آن آثر نهفته است، یک ایده یا مفهوم بدیع در پس آغاز آن، و یک داستان در پس مالکیت آن وجود دارد. این ارزش‌ها هرگز در آثار سرقت ادبی یافت نمی‌شوند.

توکن‌های غیر قابل تعویض این ارزش خلاقانه را در دنیای دیجیتال حفظ می‌کنند. هر اثر هنری دارای امضای دیجیتال خالق خود بر روی بلوک داده‌اش است. تاریخچه مالکیت به طور دائم در بلاک چین ثبت می‌شود و داستان سفر آن از خالق تا جمع کننده حفظ می‌شود. مهم‌تر از همه، NFT ارزش پولی به آثار هنری دیجیتال اضافه می‌کند.

NFT در حال تغییر صنایع است

از طریق قدرت فناوری بلاک چین، NFT فرصت‌های جدیدی را برای صنایعی ایجاد می‌کند که قبلاً هیچ امیدی به اصالت نداشتند. در بازی، وقتی گیمرها جایزه یا دستاوردی را به دست می‌آورند، عملاً هیچ ارزشی برای آن وجود ندارد. از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض، گیمرها اکنون می‌توانند دستاوردهای خود را در بلاک چین ثبت کنند و پاداش‌های خود را در دنیای دیجیتال به نمایش بگذارند.

بازیکنان ورزشی و ورزشکاران می‌توانند لحظات نمادین خود را دیجیتالی کنند و آنها را در بلاک چین حفظ کنند تا برای همیشه زندگی کنند و در عین حال بر سفر مالکیت برای طرفداران و مجموعه داران تأثیر بگذارند. در این بین صنعت کالاهای لوکس نیز وجود دارد.

با افزایش استفاده از فناوری، تمایز محصولات اصلی از نسخه‌های کپی شده آنها به طور فزاینده‌ای چالش‌برانگیز شده است. این مسئله بزرگی برای مصرف کنندگان کالاهای لوکس است، افرادی که هزاران یا حتی میلیون‌ها دلار را صرف دارایی های دیجیتالی با کیفیت بالا می‌کنند. بلاک چین قراردادهای بومی منحصربه فردی را برای هر دارایی اصلی صادر می‌کند، که باعث می‌شود آن را به راحتی از موارد ساختگی متمایز کند.

همه داده‌های موجود در بلاک چین دائمی، غیرقابل تغییر یا دستکاری هستند. بنابراین، منشا یک دارایی، اثر هنری یا هر محصول خلاقانه‌ای همیشه حفظ می شود و ارزش آن در دنیای دیجیتال دست نخورده باقی می‌ماند.

NFT راه درازی در پیش دارد

ناگفته نماند که فناوری NFT در این مرحله اصلاً کامل نیست. با کلاهبرداری، نقض حق چاپ و هک، صنعت هنوز اعتبار قابل توجهی ندارد. با این‌حال، نوآوری‌ها و ایده‌های جدید به تغییرات در صنعت دامن می‌زنند و اعتبار و اطمینان بیشتری را برای کاربران به ارمغان می‌آورند.

به عنوان مثال، بنیاد اوریجین مفهوم ادغام داده‌های بیومتریک با قراردادهای NFT را برای احراز هویت قوی‌تر در صنعت هنرهای خلاقانه ابداع کرده است. نوآوری‌هایی مانند این همچنان اعتبار بیشتری را برای فضای غیرقابل تعویض به ارمغان می‌آورد و راه را برای حفظ خلاقیت‌هایی که نبوغ انسان را در دنیای دیجیتال تعریف می‌کند، هموار می‌سازد.

مورد اورجین نمونه‌ای از این است که چگونه وب‎3 می‌تواند کل صنعت را متحول کند، و بیچرو دوست دارد دسترسی مشتریان خود را برای شرکت در پروژه‌هایی با این کیفیت فراهم کند. توکن $OGY به عنوان توکن ابزاری (utility chain) عمل می‌کند که برای تراکنش‌ها و پاداش‌ها در پلتفرم استفاده می‌شود. همچنین می‌توان مشارکت در مکانیزم حاکمیت شبکه را در نظر گرفت.

منبع مطلب

ارسال نظر در مورد اين مقاله