دوره شماره
1401/05/04

این گوی‌ پر جنب و جوش، شبیه چیزی است که از یک سیاره بیگانه برداشته شده‌، اما در واقع یکی از شبه‌عکس‌های است که بدون دوربین توسط شارلوت گرین‌وود، عکاس ساکن لندن، به‌عنوان بخشی از پروژه در حال انجام او، کلیشه‌ـ‌وره‌های رنگی، ایجاد شده‌اند.

کلیشه‌ـ‌وره، یا چاپ شیشه‌ای، تکنیک تولید شبه‌عکس‌هایی است که طی آن کاغذ عکاسی زیر سطحی شفاف، مانند شیشه، و قرار و در معرض نور قرار می‌گیرد. طی این فرآیند طرحی که از قبل روی سطح شفاف ایجاد شده، به کاغذ عکاسی انتقال می‌یابد.

گرین‌وود که در طول قرنطینه‌های همه‌گیر کوویدـ19 در خانه‌اش محصور شده بود، قصد داشت تا شکلی از عکاسی را خارج از تاریک‌خانه سنتی عکاسی دنبال کند. تکنیک او مبتنی بر کلیشه‌ـ‌‌وره است که عکاسی را با نقاشی یا طراحی روی سطوح شفاف مانند شیشه ترکیب می‌کند تا نگاتیو ایجاد کند.

این گوی‌های شگفت‌انگیز شبیه چیزی هستند که از جهان‌های دور برداشته شده‌اند، اما در واقع توسط عکاس شارلوت گرین‌وود با استفاده از دست‌کاری‌های خودش بر روی چاپ کلیشه‌ای خلق شده‌اند.

ردیف بالای تصاویر با عنوان سم (Toxin)، موکا 3 (Mocha III) و اکولوس (Oculus) هستند، در حالی که ردیف پایین ماهی‌خورک (Halcyon)، نیلی (Cerulean) و ادراک جهانی 1 (Cosmic Conception 1) را نشان می دهد.

گرین‌وود برای خلق این تصاویر، که تعامل بین مواد هنری سنتی و مواد خانگی را آشکار می‌کند، تغییرات خودش را روی کلیشه‌ای انجام داد. او می‌گوید می‌خواهد روند خود را مخفی نگه دارد تا رمز و راز و جذابیت کار خود را حفظ کند: «با الهام از فرم ارگانیک، بافت و انتزاع، تمرین من غیرقابل پیش‌بینی بودن و غیرقابل کنترل بودن طبیعت را بررسی می‌کند، و کار من اغلب به دنبال یافتن زیبایی در تخریب است. من در طول حرفه‌ام، چشم‌اندازهای نادیده‌ای از جهان طبیعی ارائه می‌دهم که راه‌های جدیدی را برای دیدن به بینندگان ارائه می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد جزئیات خُرد را که معمولاً برای چشم انسان نامرئی هستند، درک کنند.

چون با موادی کار می‌کنم که نتایج نامشخصی ایجاد می‌کنند، ایجاد هر یک از این قطعات فرآیند آزمون و خطایی است، یعنی هم با صبر و حوصله منتظرفرصت‌های خوبی هستیم و خطاها را هم می‌پذیریم. آخرین آثار من، که از جست‌وجوی من برای راه‌های کار از خانه در طول همه‌گیری ویروس کرونا حاصل می‌شود، کاوشم را در مورد نحوه تعامل و واکنش شیمیایی لوازم هنری سنتی با مواد خانگی مستند می‌کند.»

منبع مطلب

منبع مطلب

ارسال نظر در مورد اين مقاله