دوره شماره
1401/05/04

پس از اعلام وزارت گردشگری مبنی بر این که اکنون عکاسی آماتور در فضاهای عمومی کشور مجاز است، بازدیدکنندگان و ساکنان دیگر مجبور نیستند به شکل مخفیانه از خیابان‌های مصر عکاسی کنند.

وبلاگ‌نویسان خارجی و اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی در ماه‌های اخیر توجه خود را به رویه مقامات مصری در جلوگیری از عکس و فیلم گرفتن مردم، حتی در مکان‌های توریستی، و مصادره تجهیزات دوربین جلب کرده‌اند.

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که کابینه این کشور «مقررات جدید مربوط به عکاسی را برای استفاده شخصی» توسط ساکنان و گردشگران مصری تصویب کرد.

عکس برداری با استفاده از انواع دوربین‌های سنتی، دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌های فیلمبرداری رایگان مجاز خواهد بود. نیازی به دریافت مجوز از قبل نیست.

شهروندان مصری و گردشگران خارجی به طور یکسان شکایت کرده‌اند که مقامات برای عکسبرداری در مکان‌های عمومی مجوز درخواست کرده‌اند. در برخی مواقع دوربین‌ها را ضبط کرده و عکسبرداری را حتی در صورت وجود مجوز ممنوع کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است که محدودیت‌ها برای عکاسی از کودکان و عکاسی تجاری باقی خواهد ماند.

همچنین خاطرنشان شده است که «گرفتن یا اشتراک‌گذاری عکس از صحنه‌هایی که می‌تواند به هر طریقی به وجهه کشور آسیب برساند، کاملاً ممنوع است».

کاهش نسبی قوانین سختگیرانه عکاسی مصر ممکن است نویدبخش بخش گردشگری این کشور باشد که بیش از 10 درصد تولید ناخالص داخلی را تولید می‌کند و حدود 2 میلیون نفر را در این کشور 103 میلیونی استخدام می‌کند.

مصر سال‌هاست که در تلاش برای احیای این بخش حیاتی است که به خاطر انقلاب سال 2011 کشور، ناآرامی‌های متعاقب آن، و همه‌گیری کوویدـ19 ضربه‌های مکرر خورده است.

منبع مطلب

ارسال نظر در مورد اين مقاله