دوره شماره
1401/05/08

هنرمند آمریکایی به لطف مهارت‌های باورنکردنی اوریگامی و مجسمه‌های کاغذی شگفت‌انگیز واقعی‌اش تبدیل به مخاطب آنلاین شده است. فلیکس سمپر، 58 ساله، تصاویری از آثار هنری خود را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارد که در آن 230،000 دنبال‌کننده دارد. او مجسمه‌های باورنکردنی خود را از هزاران لایه کاغذ چسبانده شده می‌سازد.

سمپر به زِنگر نیوز گفت: «من مجسمه‌ها را با چسباندن ورق‌های کاغذ به شکلی می‌سازم که تا جای ممکن به مجسمه نهایی نزدیک شود. آن را به ارتفاعی می‌سازم که فکر می‌کنم باید داشته باشد. سپس شروع به تراشیدن می‌کنم. من همه این کارها را با دست انجام می‌دهم، هیچ لیزر و هیچ دستگاه اندازه‌گیری وجود ندارد. فقط با ابزارهایی که برای این کار ساخته‌ام کار می‌کنم. سپس آن را حک می‌کنم و شکل می‌دهم و در آخر سمباده می‌زنم و رنگ می‌کنم. یک مجسمه بزرگ می‌تواند از یک تا چند ماه طول بکشد. یک قطعه کوچک‌تر مانند کفش ورزشی بسته به پیچیدگی آن حدود یک هفته یا دو هفته طول می‌کشد.»

مجسمه‌های کاغذی شگفت‌انگیزی او به قدری واقعی هستند که می‌توان آنها را به جای خود واقعی اشیاء جا زد. در عکسی به نظر می‌رسد که او در حال نواختن گیتار است ـ تا زمانی که آن را جدا می‌کند تا شبکه کاغذی داخل آن آشکار شود.تصاویر دیگر مردی را در لباس صحرا نشان می‌دهد که دارد قهوه می‌ریزد تا اینکه سمپر نشان می‌دهد که مجسمه‌ای است که از هزاران ورق کاغذ ساخته شده است.سمپر گفت: «زمانی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شدم در یک چاپخانه کار می‌کردم و پشت چاپخانه کاغذ برش می‌زدم. بنابراین در آن زمان فکر کردم که این شکل هنری عالی‌ای خواهد داشت. سال‌ها بعد تکنیک مجسمه‌سازی‌ای را توسعه دادم که با هر نوع دیگری متفاوت بود.

سال‌ها طول کشید تا تکنیک تا کردن کاغذ را آن قدر توسعه دهم تا بتوانم آن را کشش دهم. اما پس از آن، می‌دانید، همچنین عشق من به انیمیشن است. من علاقه زیادی به انیمیشن دارم. بنابراین دارم همه این چیزها را کنار هم می‌آورم. من واقعاً رشد کرده‌ام. نمی‌دانم کسی قبلاً این کار را انجام داده است یا نه. فکر می‌کنم هنرمند دیگری در چین وجود دارد که کاری مشابه انجام می‌دهد، اما غیر از این، فکر نمی‌کنم کسی باشد.بیشتر واکنش ها از سر حیرت است. آرواره‌های مردم می‌افتد زیرا انتظار ندارند مجسمه آنقدر محکم به نظر برسد و بتواند حرکت کند.» سمپر به زنگر نیوز گفت: من یک هنرمند تمام وقت هستم. من یک مجسمه‌ساز و نقاش تمام وقت هستم. به سراسر جهان می‌روم تا هنرم را به نمایش بگذارم و نمایشگاه برگزار کنم و مشتریان و مجموعه‌داران زیادی دارم که از آنها خرید می‌کنند، از من و از گالری‌هایی که نماینده من هستند.بیشتر سرگرمی‌های من به هنر مربوط می‌شود. دوست دارم نقاشی، مجسمه سازی، طراحی کنم و عاشق دنیای معماری هستم. من از کاغذ معمولی استفاده می‌کنم، معمولاً فقط کاغذ کپی. اما گاهی اوقات بسته به نتیجه نهایی از کاغذ ضخیم‌تر استفاده می‌کنم. همه چیز با قدرت دید یا با نگاه کردن به شی‌ء یا عکس انجام می‌شود.»

آدرس اینستاگرام فلیکس سمپر: FELIXSEMPER@

منبع مطلب

ارسال نظر در مورد اين مقاله