دوره شماره
1401/05/11

هرست، هنرمندی که در دهه 1990 به خاطر نگه‌داری حیوانات مرده در شیشه فرمالدئید معروف شد، برای از بین بردن آثار هنری در گالری لندن خود آماده می‌شود. قرار است وی در ماه آینده هزاران نقاشی خود را در پروژه‌ای با تمرکز بر هنر به عنوان پول بسوزاند.

وی که در سال 2020 با دارایی خالص بیش از 315 میلیون پوند ثروتمندترین هنرمند بریتانیا بود، آثار هنری گالری لندن خود را نابود خواهد کرد.

هرست در سال 2016، 10،000 نقاشی نقطه‌ای منحصربه‌فرد خلق کرد که هر کدام عنوان خاص خود را داشتند. این نقاشی‌ها بعداً به NFTهای مربوطه مرتبط، و هر کدام به قیمت 2،000 دلار فروخته شدند. به خریداران این امکان داده شد که یا NFTها را حفظ کنند یا آنها را در ازای اثر هنری فیزیکی معامله کنند. به خریداران گفته شد: «کلکسیونر نمی‌تواند هر دو را نگه دارد. این مبادله فرآیندی یک طرفه است، بنابراین با دقت انتخاب کنید.» بنا بر داده‌های HENI، شرکت فناوری‌ای که بر بازار هنر متمرکز است، طی 24 ساعت پیش از ضرب‌الاجل ساعت 3 بعدازظهر چهارشنبه، 4،180 نفر NFT خود را با اثر هنری فیزیکی تعویض کردند و 5،820 نفر ترجیح دادند NFT خود را حفظ کنند.

نسخه جایگزین قرار است از بین برود و آثار هنری فیزیکی ـ روغن روی کاغذ ـ از 9 سپتامبر هر روز شعله‌ور می‌شوند.

این هنرمند سال گذشته طی مصاحبه ویدئویی در یوتیوب به مارک کارنی، رئیس سابق بانک مرکزی انگلستان، گفت «پروژه هیرست با عنوان «ارز» آزمایشی جالب بود. در واقع اینستالیشن بود، واقعاً، اما در سطح جهانی... مشارکت همه‌جانبه بخشی از پروژه ارز است. و همان اندازه که به جابه‌جایی اشیاء مربوط می‌شود، به خود اشیاء هم مربوط است.»

NFTها در چند سال گذشته در بازار هنر جهانی رشد کرد‌ه‌اند، به طوری که خانه‌های حراج بزرگ مبالغ نجومی را برای آثار برتر تضمین می‌کنند. در مارس 2021، کریستیز «هر روز: 5،000 روز اول» اثر هنرمند دیجیتالی معروف به بیپل را با رکورد 69 میلیون دلار فروخت.

هرست، 57 ساله، یکی از هنرمندان جوان بریتانیایی (YBAs) ــ همراه با تریسی اِمین، گَوین تِرک و سم تیلورـ‌جانسون (سام تیلورـ‌‌وود سابق) ــ بود که در دهه 1990 با حمایت چارلز ساعتچی، غول تبلیغاتی، بر دنیای هنر بریتانیا تسلط داشتند.

او مجموعه‌ای از آثار هنری را تولید کرد که در آن حیوانات مرده، که برخی از آنها تشریح شده بودند ـ از جمله کوسه، گوسفند و گاو ـ در فرمالدئید نگهداری می‌شدند.

طبق فهرست ثروتمندان ساندی تایمز در سال 2020، هیرست دارای املاکی به ارزش حدود 150 میلیون پوند بود، که عمارتی به سبک پالادیان مشرف به پارک ریجنت، و مجموعه هنری 2،000 قطعه‌ای شامل آثاری از پیکاسو و فرانسیس بیکن در زمرۀ آن است.

منبع مطلب

ارسال نظر در مورد اين مقاله